Szukaj Pokaż menu

Jak znane celebrytki wyglądają na co dzień

27 778  
120   41  
Nie możemy zdecydować, czy w takiej „nieogarniętej” wersji nie wyglądają przypadkiem lepiej lub co najmniej równie dobrze. Pomożecie?

Dziewczyny, na które aż chce się patrzeć z tyłu

45 486  
403   38  
Każdy facet ma swoje upodobania co do urody kobiet. Jedni bardziej zwracają uwagę na nogi, inni na biust, jeszcze inni na twarz, ale są też tacy, którzy nie bez powodu do nowo poznanej dziewczyny zbliżają się najpierw od tyłu.

Oto co należy wiedzieć o architekturze sowieckiej

19 341  
197   37  
Stare powiedzenie, że „my kształtujemy nasze budynki, a potem one kształtują nas” było dokładnie tym, w co wierzyli architekci Związku Radzieckiego (1922-1991). Architektura radziecka była centralną częścią próby stworzenia całkowicie nowego i odmiennego społeczeństwa.

Pierwszy etap sowieckiej architektury, znany jako konstruktywizm, dominował w latach 20. i na początku lat 30. XX wieku. Konstruktywizm odrzucał wszystko, co historyczne. Nie było tu nic neoklasycznego czy neogotyckiego – było abstrakcyjnie, industrialnie i futurystycznie.


Klub fabryczny Svoboda, 1928

W tym stylu architektonicznym jest coś utopijnego. Sowieci chcieli przekształcić zarówno społeczeństwo, jak i ludzką naturę, a ich wczesna architektura jest jednym z elementów tych wysiłków. Z założenia nie przypominała ona niczego, co powstało wcześniej.


Klub Robotniczy Zujewa, 1929

Następnie, w połowie lat 30., pojawił się postkonstruktywizm. Teatr Opery i Baletu w Mińsku oddaje to przejście od przemysłowego futuryzmu do bardziej neoklasycznego stylu. Kolumny i belkowania zaczynają wyłaniać się z ostrej geometrii konstruktywizmu.


Drugą ważną fazą sowieckiej architektury był stalinizm, który czerpał inspirację z przeszłości – ale z unikalnym radzieckim zacięciem. Wejście na Wystawę Osiągnięć Gospodarki Narodowej, otwartą w 1935 roku, imituje łuki triumfalne starożytnego Rzymu. Ale tylko częściowo wygląda jak rzymski łuk triumfalny lub inne imitacje, takie jak Łuk Triumfalny w Paryżu. Stalinowska architektura jest niesamowita, manipulując klasycznymi motywami w bardzo kreatywny sposób.


Stąd architektura stalinowska została również nazwana klasycyzmem socjalistycznym – klasycznym... ale nie do końca. Konstruktywizmu już nie było, ale można wyczuć jego trwały wpływ na niezwykły kształt i ostre linie w większości neoklasycznego Teatru Armii Czerwonej.


Dobrym sposobem na zrozumienie architektury stalinowskiej jest zburzenie Katedry Chrystusa Zbawiciela w 1931 roku. Architektura ma ogromną moc symboliczną – zniszczenie tej katedry oznacza zniszczenie tego, co reprezentuje... i zastąpienie jej czymś innym.



I to właśnie miało zostać zbudowane na jej miejscu: Pałac Sowietów. Nigdy nawet nie rozpoczęto jego budowy, ale to, że ta kolosalna świątynia komunizmu miała zastąpić katedrę, ilustruje, o co chodziło w sowieckiej architekturze.


Można uznać, że ukoronowaniem stalinowskiej architektury było moskiewskie metro, zbudowane w elektryzującej mieszance stylów. Solniki, jedna z pierwszych stacji (1935), ma prosty, geometryczny, futurystyczny design, zgodny z odejściem od konstruktywizmu.


Stacja Elektrozavodskaya, otwarta w 1944 roku, reprezentuje ruch w kierunku klasycyzmu socjalistycznego, choć tutaj z pewnego rodzaju rozkwitem art deco. Uwagę zwracają rzeźby na ścianach. Sztuka radziecka, podobnie jak architektura, była dydaktyczna: miała ścisły cel moralny, społeczny i polityczny.


Jest też coś takiego jak Dworzec Komsomolski, otwarty w 1952 roku. Jest bezwstydnie barokowy, nawiązując do kwiecistej ornamentyki XVIII wieku. Architektura radziecka nigdy nie była bardziej dekadencka i luksusowa.


Innym ważnym dziedzictwem architektury stalinowskiej było „Siedem Sióstr”, seria monumentalnych wieżowców-pałaców zbudowanych w Moskwie w latach 1947-1953. Łączyły one w sobie barok, klasycyzm, a nawet gotyk, tworząc coś, co można opisać jedynie jako kolosalne radzieckie zamki.


Z czasem jednak architektura stalinowska i klasycyzm socjalistyczny zanikły. Nikita Chruszczow otwarcie potępił stalinowski „nadmiar”, a radziecka architektura przeszła trzecią poważną zmianę stylistyczną w latach 60. XX wieku, kiedy to powrócono do bardziej surowego, modernistycznego stylu.


Bogactwo i dekadencja architektury stalinowskiej stały się ideologicznie problematyczne, ponieważ najwyraźniej nie były już prawdziwie socjalistyczne. Weźmy pod uwagę stację WDNCh, ukończoną w 1958 roku. Ozdoby Komsomolskiej zostały całkowicie usunięte.


Ale była to również zmiana ekonomiczna; architektura stalinowska była droga. Typowe radzieckie bloki mieszkalne kopiuj-wklej, potrzebne do pomieszczenia szybko rosnącej populacji, były tanie i łatwe w budowie. Najpierw w latach 60. pojawiły się pięciopiętrowe „Chruszczowki”.


W latach 70. i 80. zastąpiły je „Breżniewki”, znacznie wyższe i większe. Ten trend tanich, znormalizowanych betonowych wieżowców zdefiniował późną architekturę radziecką.


Ale ta zmiana stylistyczna doprowadziła również ZSRR do przyjęcia brutalizmu, nawet gdy jego popularność w pozostałej części świata spadała. Oto pomnik Buzłudża w Bułgarii (1981) i Ministerstwo Transportu w Gruzji (1974).



Dom Sowietów w Moskwie i Narodowy Pałac Kultury w Bułgarii, oba ukończone w 1981 roku, reprezentują szczyt poststalinowskiej architektury sowieckiej. A jednak oba są niejasno konstruktywistyczne. Architektoniczna podróż zatoczyła pełne koło...



Historia architektury sowieckiej jest tak naprawdę opowieścią o architekturze w ogóle – o symbolicznej, kulturowej i politycznej sile, jaką ma ona do kierowania, a nawet przekształcania społeczeństwa. Wraz ze sposobem, w jaki architektura z konieczności reaguje na twarde fakty, takie jak upadek gospodarczy czy wzrost liczby ludności.

197
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Dziewczyny, na które aż chce się patrzeć z tyłu
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 20 przykładów na to, że człowiek jest w stanie pokonywać góry
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Co znajduje się w środku tego kamienia? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Najgorsze rzeczy znalezione podczas inspekcji budowlanych III
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Debilne rzeczy, które każdy z nas czasem robi
Przejdź do artykułu Architekt przerobił starą cementownię na swój dom, który teraz zapiera dech w piersiach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą