Szukaj Pokaż menu

Kupiłam sobie coś wibrującego, pracuję w tajemnicy przed partnerem i inne anonimowe opowieści

45 226  
295   99  
Dziś przeczytacie m.in. o powielaniu rodzinnych schematów, jak objawia się starość i babci lubiącej pochwały, dowiecie się też, jak to czasem jest z tym „równym” podziałem obowiązków domowych.

Zryte filmy, których nie chce się oglądać drugi raz

59 141  
178   147  
Internauci dzielą się tytułami filmów, do których nigdy by już nie wrócili.

Leonardo da Vinci, jakiego nie znacie. 7 faktów o włoskim mistrzu

24 281  
148   28  
Postać, którą kojarzą wszyscy – ale może nie każdy wie o da Vincim coś więcej, pomijając znajomość najbardziej popularnych dzieł.

#1. Plusy i minusy skomplikowanego dzieciństwa

2053856f0caa7c61.jpg

Są plusy i minusy wychowywania się w niepełnej rodzinie – a takiej właśnie doświadczył Leonardo da Vinci. Właściwie Leonardo di Ser Piero da Vinci, czyli Leonardo, syn Piera z Vinci. Jeśli chodzi o matkę, wiadomo o niej zdecydowanie mniej. Sam zaś przyszły artysta wychowywał się głównie z dziadkami i ojcem. Ponieważ jednak pochodził z „nieprawego łoża”, był może traktowany nieco gorzej, ale też nie musiał liczyć się z typowymi obowiązkami takimi jak – co istotne w tym przypadku – dziedziczenie profesji z ojca na syna.
newyorker.com

#2. Naprawdę duża rodzina

2053857b228054c2.jpg

Ani ojciec Leonarda, ani matka nie próżnowali – choć w większości przypadków jednak osobno. Tak czy owak na brak rodzeństwa Leonardo da Vinci nie mógł narzekać. Gdy policzyć wszystkie siostry i wszystkich braci przychodnich, uzbiera się ich łącznie siedemnaścioro. Dwanaścioro rodzeństwa pochodzi ze strony ojca, natomiast pozostała piątka – ze strony matki. Sam Leonardo nie poszedł w ślady rodziców i nie pozostawił potomstwa. Nigdy też się nie ożenił.
nicofranz.art

#3. Koniec, który nie kończył niczego

2053858d074a93e3.jpg

Leonardo da Vinci zmarł 2 maja 1519 roku, mając 67 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci był udar, ale to nie znaczy, że artysta nie był na nią przygotowany. Wręcz przeciwnie, zawczasu zadbał o oficjalne spisanie testamentu. Szczegółowo zaplanował także własny pogrzeb – oczekując, by sześćdziesięciu żebraków niosło świece, otrzymując za to wynagrodzenie. Część dobytku da Vinci pozostawił swojemu służącemu, natomiast notatki i rysunki – uczniom.

italianartsociety.org

#4. Koń, jaki jest, nie każdy zobaczył

205385986f32fe64.jpg

Francuzi zaatakowali Mediolan w 1499 roku. Czasy były inne, świat wyglądał zupełnie inaczej – ale pewne rzeczy odbywały się zupełnie tak jak dzisiaj i niczego nie oszczędzano. Nie oszczędzono również projektów artysty – w tym przyszłych-niedoszłych dzieł da Vinciego. Zaliczała się do nich póki co gliniana rzeźba, mająca docelowo stać się największą – 60-metrową – rzeźbą konia na świecie. Niewzruszeni Francuzi wykorzystali gliniany model jako cel do treningów strzeleckich. Barbarzyńcy i zbóje.
theguardian.com

#5. Konkurencja nie śpi

2053860d7b70e715.jpg

Spokojne życie geniusza, w otoczeniu podziwu wokół zgromadzonych, w dostatku i pełni chwały? Otóż niekoniecznie – nawet Leonardo da Vinci miał swoją/swojego Nemezis… i był nim nie kto inny jak równie znany Michał Anioł. Jeden drugiemu skutecznie zachodził za skórę, wystosowując mniej lub bardziej celne złośliwości. Da Vinci zarzucał Michałowi Aniołowi nadmierną muskulaturę postaci, ten zaś w rewanżu twierdził, że świat się skończy zanim Leonardo ukończy jakąkolwiek pracę.
100swallows.com

#6. Leonardo a kartografia

205386189a610486.jpg

Narysowanie dobrej mapy wcale nie jest takim prostym zadaniem – krzyżyk tu czy tam, wskazujący miejsce ukrycia skarbu, nie zawsze okazuje się wystarczający. Wręcz przeciwnie, bywa że całkowicie zaburza odczyty… Jeśli do tego brakuje podstaw, doprawy trudno spodziewać się doskonałego efektu. Rewolucję na tym polu zaprowadził właśnie da Vinci. Podczas gdy inni kartografowie „ważniejsze” budynki po prostu rysowali większymi, Leonardo zaczął wykorzystywać zasady geometrii i proporcje.
nationalgeographic.com

#7. Obraz czy muzyka

20538621e0452817.jpg

Wymaga pewnej śmiałości twierdzenie, że jedna dziedzina sztuki cenniejsza jest od drugiej – zwłaszcza jeśli samemu reprezentantem jest się tej pierwszej. Jeśli jednak komukolwiek wybaczyć „nieskromność”, to chyba właśnie da Vinciemu. Choć – i tu dodać należy – sam w sobie nie był przeciwnikiem muzyki. Odwrotnie – uważał ją za siostrę malarstwa, równie harmonijną jak ono. Gdy jednak miał wybierać, stanowczo opowiadał się za malarstwem – bo twierdził, że obraz przetrwa o wiele dłużej niż muzyka.
theconversation.com
148
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zryte filmy, których nie chce się oglądać drugi raz
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Najgłupsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze pozwy sądowe, jakie widział świat
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które sprawią, że zwątpisz w swoje poczucie czasu
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Toalety z piekła rodem, z których nikt nie chciałby korzystać
Przejdź do artykułu Ciekawostki i dodatkowe informacje z uniwersum Gwiezdnych wojen

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą